SZKOŁA PONADPODSTAWOWA
Opublikowano 17.10.2022 11:11

PAŹDZIERNIK 2022
KAFARNAUM
czas trwania: 120 minut
Dwunastoletni Zain jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w „Kafarnaum” z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów.
W zaniedbanej części Bejrutu dwunastoletni Zain pozywa rodziców za to, że się urodził. Przed sądem chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze: z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość. Siedząc w więzieniu (skazany na 5 lat), zrozumiał, że musi zaprotestować. Główny bohater pochodzi z wielodzietnej rodziny; nie jest pewien, ile ma lat, ale jest świadom, czego chce w swoim życiu. W kolejnych retrospekcjach poznajemy motywacje jego decyzji. Oglądamy świat i ludzi jego oczami, widzimy dorosłych i dzieci, biedę, wykluczenie, wyzysk, ale i miłość, odpowiedzialność, poświęcenie. Bohater ma zdumiewającą odwagę, determinację i siłę, nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zain w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie.
LISTOPAD 2022
KATYŃ
czas trwania: 117 minut
17 września 1939 roku ZSRR napada na Polskę. Dowódcy i oficerowie Wojska Polskiego zostają pojmani przez Armię Czerwoną. Pierwszy film fabularny w pełni poświęcony okolicznościom sowieckiej zbrodni wojennej dokonanej podczas II wojny światowej przez NKWD na ponad 20 tysiącach polskich oficerów.
Film przedstawia zbrodnię katyńską z kilku perspektyw. Bohaterami są internowani w rosyjskich obozach jenieckich żołnierze Wojska Polskiego oraz kobiety, które czekają na powrót swych mężów, ojców i synów. Fabuła losów jeńców polskich zawiera analogie do faktów opisanych w autentycznych pamiętnikach polskich oficerów przetrzymywanych od 1939 do 1940 r. w Kozielsku. „Katyń” pokazuje bezduszną machinę terroru, jakim została objęta Europa Wschodnia w latach II wojny światowej. Film daje również odpowiedź na pytanie na czym polegało tzw. „kłamstwo katyńskie” w powojennej Polsce, podlegającej ZSRR w latach 1945-1989.
GRUDZIEŃ 2022
PROSTE RZECZY
czas trwania: 84 minuty
Filmowy quasi-dokument – portret młodej rodziny żyjącej z dala od wielkomiejskiego zgiełku i pokus komercyjnej wizji świata. Niespodziewana wizyta członka rodziny skłania pozostałych do pytania o to, co jest najważniejsze w ich codziennej egzystencji, konfrontuje z nierozliczoną przeszłością ojca rodu.
Nagrodzony na prestiżowym festiwalu Sundance reżyser Grzegorz Zariczny odważnie eksploruje terytorium na granicy fabuły i dokumentu. W Prostych rzeczach, czułej opowieści o poszukiwaniu życiowych fundamentów, podpatruje autentyczną relację Błażeja, Magdy i ich córki Ali, wprowadzając do historii katalizator w postaci fikcyjnego wujka (Tomasz Schimscheiner) – brata zmarłego ojca Błażeja,. Mężczyzna pojawia się, żeby pomóc młodym w remoncie wiejskiego domu. To punkt wyjścia do refleksji nad rodzinnymi relacjami i uporządkowania bolesnych spraw z przeszłości. Zariczny w umiejętny sposób zderza tu słodko-gorzką codzienność z bezmiarem uniwersalnych problemów.
STYCZEŃ 2023
ZIEMIA OBIECANA
czas trwania: 140 minut
Nominowana do Oscara adaptacja powieści Władysława St. Reymonta z 1899 roku. Wstrząsający obraz bezwzględnego wyzysku biedoty pracującej na fortuny królów łódzkiej „ziemi obiecanej”. Zderzenie młodzieńczych ideałów trójki bohaterów z brutalnymi mechanizmami rodzącego się kapitalizmu.
Adaptacja powieści Władysława St. Reymonta z 1899 roku. Epicki obraz narodzin kapitalizmu w Łodzi końca XIX stulecia, czyli ówczesnej „ziemi obiecanej”, ukazany przez pryzmat kariery trzech przyjaciół, początkujących fabrykantów: Polaka, Żyda i Niemca. Konfrontacja praw i mechanizmów brutalnej industrialnej rzeczywistości z młodzieńczymi marzeniami i ideałami, które, niestety, przegrywają w walce o pieniądze i pozycję.
LUTY 2023
MUSTANG
czas trwania: 97 minut
Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie – wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.
Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.
MARZEC 2023
NIE JESTEM CZAROWNICĄ
czas trwania: 90 minut
Uznana za czarownicę i jako sierota, bezbronna wobec oskarżeń, dziewięcioletnia Shula zostaje wysłana do obozu dla wiedźm. Wykluczone ze wspólnoty, odizolowane kobiety zmuszane są do ciężkiej pracy i traktowane jako turystyczna atrakcja. Każda z czarownic ma przytwierdzoną do pleców białą szarfę – po to, by nie mogła odlecieć.
Współczesna Afryka Centralna. Dziewięcioletnia Shula, która nie ma rodziny, pojawia się w pewnej społeczności i zostaje oskarżona o uprawianie magii, a następnie wywieziona do specjalnego obozu dla czarownic. Tam słyszy, że może zdecydować o swoim losie, co wcale nie jest dla niej łatwe. Tak zaczyna się historia, w której poważne problemy społeczne, moralne i egzystencjalne mieszają się ze scenami poetyckimi, groteskowymi, absurdalnymi; a widzowie towarzyszą Shuli w jej trudnej wędrówce, oglądając świat jej oczami.
KWIECIEŃ 2023
UŁASKAWIENIE
czas trwania: 100 minut
Nieszablonowy film odnoszący się do tematyki „żołnierzy wyklętych”. Jan Jakub Kolski po raz kolejny opowiada o historii swej rodziny przez pryzmat tragicznych wydarzeń, które miały miejsce krótko po zakończeniu II wojny światowej.
Główni bohaterowie „Ułaskawienia” – Hanna i Jakub dowiadują się o śmierci swego syna Wacława „Odrowąża”, który należał do jednego z oddziałów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Zwłoki syna zostają kilkakrotnie zbezczeszczone przez funkcjonariuszy UB co powoduje, że bohaterowie filmu decydują się dokonać pochówku swego dziecka kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania. Jakub i Hanna biorą trumnę z ciałem Wacława i wyruszają w trudną, naznaczoną niebezpieczeństwami drogę. Jan Jakub Kolski przekonuje swym filmem, że sytuacja polityczna w powojennej Polsce była nad wyraz skomplikowana, a jednoznaczna ocena tamtych czasów jest po prostu niemożliwa.