SZKOŁA PODSTAWOWA KLASA 4-6
Opublikowano 13.10.2022 15:03

PAŹDZIERNIK 2022
JESTEM WILLIAM      
                  
czas trwania – 86 minut
William to zwyczajny, ułożony chłopiec, który uważa, że ma w życiu pecha. Mama przebywa w szpitalu i nie może się nim opiekować, więc William trafia do innego miasteczka, pod skrzydła wuja Nilsa. W nowym miejscu zaczepia go trójka łobuzów, a wujek wpada w poważne tarapaty: ma olbrzymi dług u groźnego gangstera i musi go natychmiast spłacić. Sytuacja bez wyjścia? Nie! Los daje chłopcu wskazówki, trzeba je tylko zauważyć, a szczęście złapać za nogi. Niezwykła przygoda w małym miasteczku, z odrobiną gangsterskiego dreszczyku i małym-wielkim bohaterem, który odkrywa swoją
LISTOPAD 2022

199 MAŁYCH BOHATERÓW
czas trwania – 51 minut
Motyw podróży jest bardzo istotny w ich przypadku, gdyż każdemu towarzyszymy w drodze do szkoły. Dla większości z nich to codzienna, ponadgodzinna wyprawa przez pustynię, busz czy slumsy. W tym czasie opowiadają widzowi o swoim życiu, marzeniach i planach na przyszłość. Dzielą się także zaskakująco dojrzałymi refleksjami dotyczącymi ich najbliższego otoczenia, przyrody, problemów społecznych. Udowadniają, że nawet dziesięciolatek może zachowywać się odpowiedzialnie i stawiać sobie cele, dzięki którym świat dookoła stanie się lepszym. Ich marzeniem jest zostać policjantem, pielęgniarką, gwiazdą Bollywood. Pragną zlikwidowania terroryzmu, czy powszechnej troski wobec dzikich zwierząt. Wszystkie te przemyślenia powstają w ich głowach właśnie w czasie wędrówki do szkoły. Są wyrazem obserwacji i jednocześnie bardzo krytycznego, choć nie pozbawionego optymizmu, spojrzenia na świat.
GRUDZIEŃ 2022
SUPA MODO

czas trwania – 73 minuty
Jo jest nadzwyczajną dziewczynką, obdarzoną przez los wielkimi mocami. Wystarczy, że się skupi i może przesuwać przedmioty, zatrzymywać czas i wytrącać z ręki rzeczy. Nie robi tego nigdy dla własnego widzimisię, zawsze w słusznej sprawie, tak, jak to superbohaterowie mają w zwyczaju. Korzystanie z nadprzyrodzonych mocy jest dla małej Kenijki sensem życia i zarazem największą radością. Umiejętności dziewczynki spędzają sen z powiek jej mamie Kathryn, która obawia się o kruche zdrowie dziecka. Jo jest chora i musi się oszczędzać. Jak pogodzić te dwa wyzwania? W jaki sposób jednocześnie ratować świat i troszczyć się o swoje zdrowie? Na wspaniały pomysł wpadnie siostra Jo, która zaangażuje całą wioskę w nakręcenie filmu o superbohaterce.
STYCZEŃ 2023
DZIKI ZACHÓD CALAMITY JANE

czas trwania – 85 minut
Film opowiada historię 12-letniej Marthy Jane, która musi zająć się swoim rodzeństwem, kiedy jej ojciec zostaje ranny w poważnym wypadku podczas kierowania konwojem na zachód Stanów Zjednoczonych. Sfrustrowana ograniczeniami związanymi z płcią, Martha Jane postanawia przebrać się za chłopca, aby lepiej wypełniać swój obowiązek wobec rodziny, a także realizować pragnienie wolności i przygody. Pewnego dnia zostaje niesłusznie oskarżona o kradzież. Postanawia uciec, zdeterminowana, żeby udowodnić swoją niewinność.
LUTY 2023
NIEZWYKŁE LATO TESS

czas trwania – 82 minut
Strach przed samotnością (jest najmłodszy w rodzinie) popycha głównego bohatera filmu do dosyć nietypowego treningu – treningu samotności. Misterny plan Sama (harmonogram samotnie spędzonych godzin) nie powiedzie się jednak i to z kilku powodów. Przede wszystkim spotka Tess, dosyć tajemniczą i jednocześnie porywającą rówieśniczkę. Po drugie, poznając Tess, zacznie inaczej spoglądać na swoją rodzinę. I jeszcze nowe zrozumienie samotności wejdzie bocznymi drzwiami, znienacka, ale na tyle skutecznie, że Sam, w imię nowego treningu, powiedzmy, niesamotności, zaryzykuje przyjaźń z Tess.
MARZEC 2023
RONJA, CÓRKA ZBÓJNIKA

czas trwania – 126 minut
Ronja urodziła się w rodzinie opryszków, którzy swoją siedzibę mieli w wielkim zamku w środku lasu. W nocy, której doszło do narodzin, piorun roztrzaskał skałę, na której stał zamek jej ojca Mattisa, dzieląc twierdzę na pół. Ronja dorastała w szczęśliwej atmosferze, nie zdając sobie sprawy z prawdziwej profesji, którą zajmuje się jej ojciec. Pewnego dnia spotyka rudego chłopca w swoim wieku. Okazuje się, że to Birk, syn Borki, śmiertelnego wroga Mattisa. Od niego dowiaduje się, że zbójcy Borki osiedlili się w drugiej połowie zamku, która od czasu pamiętnej burzy była niezamieszkała. Mimo początkowej nieufności Birk i Ronja zostają przyjaciółmi. Nie podoba się to jednak Mattisowi…
KWIECIEŃ 2023
LE TABLEAU (OBRAZ)
czas trwania – 76 minut
Zamek, ogrody kwiatowe, groźny las – oto elementy obrazu, które Malarz z tajemniczych powodów pozostawił niedokończone w swoim dziele. Na obrazie pozostały również postacie ludzkie w formie szkiców, niewypełnione przez twórcę. Przekonani, że tylko Malarz może stworzyć harmonię dzieła poprzez ukończenie obrazu, Ramo, Lola i Plume postanawiają go odszukać. W trakcie swojej przygody będą próbowali odkryć:
- co się stało z Malarzem?
- dlaczego ich porzucił?
- dlaczego zaczął niszczyć niektóre ze swoich obrazów?
- czy pewnego dnia poznają tajemnicę Malarza?