1. 0

Ostatnio przeglądane

ALIBI.COM

kwiecień 19, 2018 0

LATYNOSKI OGIER

luty 15, 2018 0

Już wkrótce !

 1. DOBRZE SIĘ KŁAMIE…

  maj 17, 2018

 2. ALIBI.COM

  kwiecień 19, 2018

 3. JUTRO BĘDZIEMY SZCZĘŚLIWI

  marzec 22, 2018

 4. LATYNOSKI OGIER

  luty 15, 2018

 5. FERNANDO

  styczeń 25, 2018

 6. UKRYTE DZIAŁANIA

  styczeń 25, 2018

 7. FERNANDO

  styczeń 24, 2018

 8. GOTOWI NA WSZYSTKO…

  styczeń 24, 2018

 9. FERNANDO

  styczeń 23, 2018

 10. GOTOWI NA WSZYSTKO…

  styczeń 23, 2018

DKF Piąty Element

logoDKF2014

 

Dyskusyjny Klub Filmowy „Piąty Element” informuje, że spotkanie inauguracyjne w nowym sezonie kulturalnym 2017/18 odbędzie się 2 października (poniedziałek) 2017 o godz. 20.30.

W październiku postaramy się nadrobić zaległości, obejrzeć filmy, które nie zmieściły się w naszych cyklach z pierwszej części roku z laureatem Oscara - "Klientem" Asghara Farhadiego na czele. Zobaczymy filmy nagrodzone na Festiwalach w Cannes: szwedzki "The Square" i francusko-kanadyjski "To tylko koniec świata".
Na koniec miesiąca zaplanowany jest specjalny seans filmu "MUMIA" z 1932 r., reż. Karl Freund z Borisem Karlofem w roli tytułowej. Muzykę na żywo zagra zespół CZERWIE. Miłośnikom tego rodzaju kina i muzyki gwarantujemy niezapomniane przeżycia.

Listopad poświęcony bedzie barwom kina francuskiego, spotkamy się z ostatnimi filmami naszych ulubionych twórców: Xavierem Dolanem, Francoisem Ozonem i Bruno Dumontem.
W grudniu pokażemy dwa filmy o miłości "Maudie" uznany zanajlepszy film przez publiczność FFiS Dwa Brzegi i fiński melodramat "OLLI MÄKI. NAJSZCZĘŚLIWSZY DZIEŃ JEGO ŻYCIA".

Każdy seans poprzedzony będzie wprowadzeniem a po projekcjach zapraszamy do udziału w dyskusjach.

Spotkanie odbywać się będą w poniedziałki, zwykle o godz. 20.00, czasami o 20.30

 

KARNETY
Kolejny sezon, dzięki dotacji z PISF udaje nam się utrzymać ceny karnetów 3 miesięcznym na poziomie "5 zł za film".
Cena karnetów listopad-grudzień 2017 -> 50 zł
Karnety "miesięczne" paźd.-> listopad 2017 - 28 zł, grudzień 2017 -> 18 zł; bilet jednorazowy -> 14 zł

Zapraszamy do KINA DOBRYCH FILMÓW - DKF Piąty Element w poniedziałki.

Poniżej prezentujemy program DKF na październik – grudzień 2016 r.

 

2.10.2017r. KLIENT

Reżyseria: Asghar Farhadi
Nagrody: Nagroda Akademii Filmowej za najlepszy film nieanglojęzyczny
Nominacje: Złota Palma
Języki: Język perski, Język angielski
Reżyseria: Asghar Farhadi.
Iran, Francja 2016
Dramat filmowy/Dreszczowiec ‧ 2g 5m
Klient – irańsko-francuski thriller w reżyserii i według scenariusza Asghara Farhadiego. Adaptacja sztuki teatralnej Śmierć komiwojażera autorstwa Arthura Millera. Światowa premiera filmu mała miejsce 21 maja 2016 r., podczas 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, w ramach którego obraz brał udział w Konkursie Głównym. Na tym wydarzeniu reżyser filmu Asghar Farhadi otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz, a aktor Shahab Hosseini nagrodę za najlepszą rolę męską.
Polska premiera filmu nastąpiła 23 lipca 2016 roku, w ramach 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

 

9.10.2017r. MĘŻCZYZNA IMIENIEM OVE

2015 ‧ Dramat filmowy/Film komediowy ‧ 1g 56m
Data premiery: 25 grudnia 2015 (Szwecja)
Reżyseria: Hannes Holm
Nagrody: Europejska Nagroda Filmowa: Najlepsza europejska komedia
Nominacje: Nagroda Akademii Filmowej za najlepszy film nieanglojęzyczny
Europejska Nagroda Filmowa dla najlepszej komedii europejskiej ubiegłego roku. Film był również nominowany do Oscarów 2017 w kategoriach „Najlepszy film nieanglojęzyczny” i „Najlepsza charakteryzacja”.

Spokojne szwedzkie miasteczko. Owdowiały Ove dobiega sześćdziesiątki. Po śmierci ukochanej żony życie straciło dla niego sens. Z dnia na dzień bohater coraz mocniej pogrąża się w depresji i myślach samobójczych. Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie Ove z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego: mąż ciężarnej Parvaneh taranuje samochodem skrzynkę na listy należącą do zgorzkniałego samotnika. Wkrótce jednak, nieoczekiwanie dla siebie samego, Ove zyska nową przyjaciółkę...

23.10. 2017 r. AQUARIUS

Brazylia 2016, 146 min.
Dramat filmowy ‧ 2g 26m
Reżyseria: Kleber Mendonça Filho
Autor muzyki: Mateus Alves

Przejmująca historia wdowy, walczącej z bezlitosnym deweloperem o swój dom. Rewelacja ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, a także wielu festiwali filmowych na całym świecie. W roli głównej Sonia Braga ("Pocałunek kobiety pająka").
Clara, 65-letnia wdowa i emerytowana krytyczka muzyczna, przyszła na świat w tradycyjnej rodzinie w nadmorskim mieście Recife w północno-wschodniej Brazylii. Kobieta jest ostatnią rezydentką Aquariusa, oryginalnego dwupiętrowego budynku zbudowanego w latach 40. z przeznaczeniem dla kasy wyższej.
Wszystkie sąsiedzkie mieszkania zostały nabyte przez spółkę, które ma inne plany co do działki. Clara nie zamierza się jednak wyprowadzać, w związku z czym wikła się w zimną wojnę z deweloperem.
Napięcie spowodowane konfliktem burzy spokój bohaterki, ale także wytrąca ją z codziennej rutyny i wprawia w zadumę nad przeszłością i przyszłością.

 

28.10 (sobota) – seans specjalny na Halloween MUMIA z muz. wyk. na żywo przez CZERWIE

„MUMIA” („DIE MUMIE”) (1932)

REŻ.: B. KARLOFF

Czas: 73 min.

W roku 1921 grupa brytyjskich archeologów pod przewodnictwem sir Josepha Whemple'a odkrywa mumię Imhotepa liczącą sobie 3700 lat. Kiedy jeden z młodych archeologów otwiera zwoje Thoth i odczytuje na głos ich zawartość, mumia ożywa. 10 lat później sir Joseph powraca w tamto miejsce ze swym synem Frankiem. Nie wiedzą, że mumia ukrywa się jako tajemniczy Egipcjanin Ardath Bay, który pomaga archeologom w odkryciu grobowca swej dawnej ukochanej. Następnie przy pomocy swych mocy sprawia, że jej duch wnika w ciało Helen Grosvenor. Kiedy sir Joseph umiera, Frank i dr Muller próbują odkryć źródło mocy Ardatha oraz wyzwolić Helen.

 

„CZERWIE”. Jest to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych.Są twórcami m.in muzyki do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy" na podstawie „Wesela" St. Wyspianskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). Sztukę wystawioną 50-krotnie w stolicy wyemitowano wielokrotnie w TVP Kultura. W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów. W roku 2004 zespół wydał album pt. „Padllina” . Rok 2008 przynosi limitowany projekt pt. „Otwarta Sztuka Dla Ludu", który niejednokrotnie goscił na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. Na płycie pojawili sie aktorzy z Teatru Powszechnego (m.in M. Benoit), producenci muzyki elektronicznej i wielu innych artystów polskiej sceny muzycznej. W roku 2012 ukazała się różnorodna stylistycznie płyta „Melanż” uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych Polsce w 2012 roku.
W 2013 roku grupa wydaje album Czerwie Nosferatu Live będąca myzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem .
Kolejne płyty to muzyka do filmu z Polą Nergi „Mania” (2016) oraz soundtrack do arycdzieła kinna niemego „Metropolis „ wydana w marcu 2017
W miedzyczasie grupa tworzy muzykę do sztuk teatralnych (m.in. Teatr Kilinika Lalek ) filmów niemych, dokumentu i fabuły (Xawery Żuławski TVP Kultura), ostanio do produkcji o łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci (podczas II wojny światowej), w reżyserii Urszuli Sochackiej – „Nie wolno się brzydko bawić” współprodukowanym przez TVN oraz Polski Instutyt Sztuki Filmowej.
W marcu 2016 roku grupa została zaproszona i wystapiła na pestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji
W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.
CZERWIE znajdują się w ścisłej, polskiej czołówce grup grających „na żywo” muzykę do filmów niemych.
www.czerwie.com.pl
www.facebook.com/czerwie

 

30.10.2017r.  The SQUARE

Szwecja 2017, 142 min.
Reżyseria: Ruben Östlund,
scenariusz: Ruben Östlund,
zdjęcia: Fredrik Wenzel,
obsada: Claes Bang, Elisabeth Moss, Dominic West, Terry Notary, Christopher Laessø
Złota Palma festiwalu w Cannes 2017

Christian (Claes Bang) ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda amerykańska dziennikarka (Elisabeth Moss) może okazać się jego nowym trofeum. Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących – zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji "The Square", z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem.

6.11. 2017r. TO TYLKO KONIEC ŚWIATA


Reżyseria: Xavier Dolan; Francja, Kanada 2016

Po 12 latach nieobecności uznany pisarz Louis wraca do domu. Ma zamiar powiadomić rodzinę, że umiera. Powitanie odbiega jednak od jego wyobrażenia. Jego matka, młodsza siostra i szczególnie starszy brat są zbyt zajęci sobą i swoimi sprawami, by przejąć się Louisem. Wygląda na to, że odbierają powrót syna marnotrawnego jako jego sposób na pochwalenie się sukcesami. Każdy znajduje powód, by go oskarżyć o coś, co zrobił kiedyś. Mimo prób Louisa do pojednania, czas mija na kolejnych falach sporów i oskarżeń.

13.11. 2017r. DWIE KOBIETY


Reżyseria: Martin Provost, Francja 2017, 117 minut

Claire, samotna matka przed pięćdziesiątką, wiedzie nudne, monotonne życie. Każdy kolejny dzień niczym nie różni się od poprzedniego. Wszystko zmienia się w momencie, gdy bohaterka odbiera telefon od Beatrice, siedemdziesięcioparoletniej kobiety, która kilka dekad temu była kochanką jej ojca. Szybko okazuje się, że Beatrice jest całkowitym przeciwieństwem Claire, ale obie panie łączy o wiele więcej, niż mogłyby przypuszczać...

20.11. 2017r. PODWÓJNY KOCHANEK


Reżyseria: François Ozon. Francja, Belgia 2017

Młoda, wrażliwa Chloé zakochuje się w Paulu, swoim terapeucie. Kobieta nie ma przed nim tajemnic, a z czasem zafascynowany nią mężczyzna również całkowicie się odsłania, przekraczając granice swojej profesji. Kilka miesięcy później, gdy mieszkają już razem, Chloé zaczyna podejrzewać, że jej kochanek coś przed nią zataja. Poznając kolejne fantazje erotyczne Paula, zaczyna odkrywać coraz mroczniejsze wymiary zarówno jego, jak i swojej seksualności.

27.11.2017r. MARTWE WODY


Reżyseria: Bruno Dumont, Francja 2017, 122 min

1910 rok, Flandria na północy Francji, ukochana rodzinna kraina reżysera. W okazałej willi żyje miejscowa arystokracja. Tuż obok w skromnych chatach mieszkają rybacy, których głównym zajęciem jest przenoszenie na swoich barkach lepiej urodzonych ludzi. Nagle na lokalnej plaży pojawia się gruby detektyw z asystentem, by rozwikłać sprawę tajemniczych zaginięć. A między arystokratką i wiejskim chłopakiem rodzi się coś na kształt miłości.

4.12.2017r. MAUDIE

"Maudie" to wzruszająca opowieść oparta na życiu malarki Maud Lewis, dziś uważanej za jedną z najważniejszych kanadyjskich artystek. Niesamowita historia o romansie pomiędzy samotnikiem (Ethan Hawke), a kruchą, ale pełną energii kobietą (Sally Hawkins), która pragnie niezależności, by móc z wielką pasją malować swoje wyjątkowe obrazy.

 11.12.2017r. OLLI MÄKI. NAJSZCZĘŚLIWSZY DZIEŃ JEGO ŻYCIA

W 1962 roku fińska gwiazda ringu, amator Olli Mäki, ma szansę na zdobycie tytułu mistrza świata w pojedynku z Amerykaninem Daveyem Moorem. Helsinki ogarnia bokserski szał. Moore wygrał 64 ostatnie walki i jest zdecydowanym faworytem. Olli – poza wyczerpującymi treningami – stosuje drakońskie metody, aby zrzucić kilogramy i zakwalifikować się do wagi piórkowej. Skromny sportowiec z prowincji, postawiony w blasku reflektorów, musi zmierzyć się z własnymi aspiracjami i oczekiwaniami managera. Zupełnie nie wierzy we własne siły, a w dodatku właśnie się zakochał…

 

 

 

 

Newsletter